Mozkomorové

     Jak každý příznivec Harryho Pottera dobře ví, mozkomorové jsou smrtelně nebezpeční kouzelní tvorové. Nemají tvář a chodí zahalení v beztvárných pláštích zakrývající jejich strupovitou slizkou kůži, která se třpití šedavým leskem. Vysávají ze vzduchu kolem sebe mír, naději a všechno štěstí.
     V jednom rozhovoru J.K.Rowlingová potvrdila, že mozkomorové jsou ztělesněním duševní poruchy známé pod názvem deprese. "To je přesně vystihuje, pojala jsem je tak zcela vědomě a vycházela jsem z vlastních zkušeností. Deprese je tím nejnepříjemnějším stavem, jaký jsem kdy zažila. Je to stav, při němž si nedokážete představit, že by vám ještě někdy mohlo být veselo. Neexistuje jakákoli naděje. Máte pocit úlného zmrtvění, který se diametrálně odlišuje od pouhého smutku. Smutek jako takový bolí, ale deprese je něco jiného..."
     Nelze si nepovšimnout, že lékem, který se nabízí pro zmírnění účinků kontaktu s mozkomory, je čokoláda, o které lékaři tvrdí, že může lidem trpícími depresemi náladu pozdvihnout. Čokoláda působí do jisté míry stejně jako léky. Je ovšem pravda, že v Harryho světě je čokoláda zřejmě lékem prakticky na všechno ;) ...